SLD20-500ILD-UN 20W LED driver DALI Konstantström 150-500mA, 8-40V dimbar
DALI LED Driver constant current
The constant current (CC) DALI Driver has DALI dimming range from 1-100%.
Selectable constant current.
  • 1 x 150mA, 8-40V, 6W
  • 1 x 200mA, 8-40V, 8W
  • 1 x 250mA, 8-40V, 10W
  • 1 x 300mA, 8-40V, 12W
  • 1 x 350mA, 8-40V, 14W
  • 1 x 400mA, 8-40V, 16W
  • 1 x 450mA, 8-40V, 18W
  • 1 x 500mA, 8-40V, 20W
Selectable constant current.
  • 1 x 150mA, 8-40V, 6W
  • 1 x 200mA, 8-40V, 8W
  • 1 x 250mA, 8-40V, 10W
  • 1 x 300mA, 8-40V, 12W
  • 1 x 350mA, 8-40V, 14W
  • 1 x 400mA, 8-40V, 16W
  • 1 x 450mA, 8-40V, 18W
  • 1 x 500mA, 8-40V, 20W
More details
In stock, delivery time 3-5 days
Add to wishlist
Download
Data sheet
Power20W
Efficiency84% (Refer to Electrical curves)
Ambient temperature TaTa: -25℃~50℃
Case Temp. Tc (Max.)Max Tc: 90℃
Input Voltage110~277VAC 50/60Hz, Power factor >= 0.90C(Refer to Electrical curves)
Inrush Current (Typ.)20A/150μs
Output voltage8V - 40VDC
Output current150mA - 500mA
IPIP20
Height30mm
Width41mm
Depth103mm
Weight95g
Dimmable function1-100%
Dimming InterfaceDALI2
Dimming MethodPulse Width Modulation
Safety StandardsClassII for EU,class 2 for UL
EMC EmissionEN61347-1, EN61347-2-13, EN61547, EN55015
EMC ImmunityEN62384, EN62493
More info
DALI 1-Channel constant current (CC) DALI LED-Driver
  • To dim LED lighting
  • 1 DALI adresses
  • DALI Protocol IEC62386
  • Aktiv PFC Design
  • Support Touch DIM function, and can be dimmed manually
  • Logarithmic / linear dimming
  • Flicker-free diming
  • Over heat protection, autoreset
  • Short circuit protection, autoreset
  • Over load protection, autoreset
  • Security level : SELV, ClassII power supply, full isolated plastic case
  • Permanent memory for settings
  • Independent LED driver
Reviews
No customer reviews for the moment.
Write a review
  • 1 x 150mA, 8-40V, 6W
  • 1 x 200mA, 8-40V, 8W
  • 1 x 250mA, 8-40V, 10W
  • 1 x 300mA, 8-40V, 12W
  • 1 x 350mA, 8-40V, 14W
  • 1 x 400mA, 8-40V, 16W
  • 1 x 450mA, 8-40V, 18W
  • 1 x 500mA, 8-40V, 20W