HLG-240H-12A / 192W, 12V, 16A
HLG-240H-12A
192W, 12V Single Output Switching Power Supply with potentiometers for adjustable current and voltage.
More details
4 Items in stock
In stock
Add to wishlist
Download
Data sheet
Power192W
Efficiency90%
Working Temperature-40 ~ +90°C (refer to "OUTPUT LOAD vs TEMP" section)
Ambient temperature Ta+50℃
Case Temp. Tc (Max.)+90°C
Input Voltage90 ~ 305VAC 47 ~ 63Hz PF≧0.95/230VAC
Input Current2A / 230VAC
Inrush Current (Typ.)COLD START 75A (twidth=570µs measured at 50% Ipeak) at 230VAC
Output voltage12V, adj. 11.2 ~ 12.8V
Output current16A, adj. 8 ~ 16A
IPIP65
CableOpen end 300mm
Dimensions244.2*68*38.8mm (L*W*H)